Безплатни материали
Loading . . .
Превантивни мерки за навременно откриване на детско онкохематологично заболяване

Превантивни мерки за навременно откриване на детско онкохематологично заболяване

Ще започна с няколко ключови статистики относно видовете рак при деца. 

  • Според официалната страница на Международната здравна организация (МЗО), всяка година около 400 000 деца развиват онкологично заболяване. Същевременно Маргарита Борисова от сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“ заяви в свое интервю, че „всяка година в България между 150 и 200 деца на възраст от 0 до 18 години се разболяват от рак“.
  • Според статистиката на МЗО най-честите заболявания, които децата развиват са левкемия, мозъчни тумори, невробластоми, лимфони и тумор на Вилмс.
  • Статистиката на МЗО още сочи, че в страните с висок доход, където цялостните услуги са общодостъпни, повече от 80% от децата с рак са излекувани, докато страните с ниски и средни доходи по-малко от 30% са излекуваните. За съжаление, оказва се, че България попада в списъка със страни от Източна Европа, където онкологичните заболявания се оказват много по-смъртоносни, отколкото при страните в Западна Европа. 
  • Високата смъртност се дължи основно на липсата на адекватни програми за превенция. Смъртните случаи на детски рак се дължат на поставяне на първоначална грешна диагноза, забавена диагностика, всякакви пречки за достъп до адекватни здравни грижи, забавяне на лечението поради недостъпност на лекарства, смърт от токсичност или рецидив. 
  • Само 29% от страните с ниски и средни доходи съобщават, че лекарствата за рак като цяло са достъпни за тяхното население, докато при страните с високи доходи достъпността е гарантирана на 96%.
  • В България според интервюто на Маргарита Борисова „шансовете за пълно излекуване са между 65 и 85%. Лечението е продължително-около две години и е тежко. Заради заболяването децата са принудени да спрат да ходят на градина или училище като остават в изолация. Всяко дете, преминало през лечение на рак, е в риск и има огромна потребност от период на психическо възстановяване.“
  1. Какво причинява рака при децата?

Ракът е заболяване, което засяга хора от всички възрасти. За съжаление тази болест може да засегне всяка част от тялото. Започва с генетична промяна в определени клетки, които след това прерастват в маса (или тумор), която нахлува в други части на тялото и причинява увреждане и смърт, ако не се открие и лекува на време. За разлика от рака при възрастни, по-голямата част от раковите заболявания в детска възраст нямат известна причина. Много проучвания се стремят да идентифицират причините за детския рак, но много малко видове рак при деца са причинени от фактори на околната среда или начина на живот. Усилията за превенция на рака при децата трябва да се съсредоточат основно върху поведение, което ще попречи на детето да развие предотвратим рак като възрастен като възпиране от тютюнопушене, непреодолими инфекции, нерационално хранене, алкохол, замърсяване на околната среда и др. Настоящите данни на МЗО показват, че приблизително 10% от всички деца с рак имат предразположение поради генетични фактори. Въпреки това към момента, никой не би могъл да определи с точност от какво се развива ракът при деца. Все още тази тема се изследва.

  1. Ранни симптоматики, които да ви замислят в тази посока

Първо искам да кажа, че нито един родител, никога не може да заподозре, че детето му е започнало да развива симптоматика на рак! За съжаление тази болест винаги пристига тихо, без много шум и подава куп сигнали, които в началото изглеждат сами по себе си като различни вирусни инфекции, затова споделям моят опит тук, както и взаимствам от сигналите разпознати от други майки в началото на болестта:

2.1) Цикличност при поддържане на не висока температура в диапазона на 37.5-37.8 градуса. Цикличността се изразява в това, че след първоначални прегледи и подаване на лекарства, тя се повлиява изчезва, и само след 4 дена се появява отново. При нас това се повтари над 4 седмици, когато забелязах, че детето се чувства отпаднало циклично, без да е настинало или видимо болно. Съвета ми е, не пренебрегвайте това като сигнал. При необходимост поискайте да бъдете хоспитализирани от педиатъра на детето за да могат да се направят абсолютен пълен набор от изследвания.

2.2) Трайна промяна в поведението на детето – моето дете беше изключително тихо и спокойно дете, но когато е започнало туморното развитие, то взе да става изключително нервно, плачливо, не спираше да се върти и да пъшка, все едно не може да си открие място, на което да си отдъхне. Спря да спи през нощта и пиеше изключително много вода особено през малките часове на нощта.

2.3) Внезапна загуба на апетит и необяснимо слабеене и слабост в някои части на тялото

2.4) Главоболие и циклично повръщане

2.5) Странно подуване на места по тялото и/или болка в ставите, гърба, костите и краката

2.6) Непрестанно и необяснимо обилно потене, без да е топло или горещо в стаята на детето

2.7) Необясним отказ да се движи, детето предпочита предимно да бъде носено

2.8) Избиване на неочаквани подутини, тип бучки някъде по тялото – корем, шия, гърди или таз

2.9) Пребледнялост и белота зад зениците от известен период на време

2.10) Кървене и необясними синини по тялото

2.11) Внезапни и постоянни промени в зрението

Ако случайно забележите няколко от по-горните симптоми в детето си (защото те винаги вървят комбинирани), не губете време и веднага му пуснете пълна кръвна картина и урина, а докато чакате за резултати посетете своят педиатър, с идеята да постъпите в някоя болница за наблюдение и установяване на точна диагноза! Никога не приемайте цикличността като нещо нормално, а детето си като разглезено. Вникнете в симптоматиката му и веднага се консултирайте с някого. Като родител има много неща, които можете да направите, за да сте в крак със здравето на децата си, за да сте наясно с всякакви ситуации отрано. Водете бебетата си на редовни прегледи при педиатър и се уверете, че по-големите ви деца се преглеждат поне веднъж годишно, а ако има проблем, и по-често. Не се страхувайте да задавате въпроси по време на срещите и помолете лекаря или практикуващата медицинска сестра да ви обяснят какво прави той или тя, какви изследвания назначават и т.н. И накрая, ръководете се от интуицията си, ако нещо просто не изглежда наред със здравето или поведението на вашето дете. Това не означава да си направите самодиагностика, но никой не познава вашето дете като вас. Ако смятате, че има проблем – проверете го, не експериментирайте сами, особено когато нещо се повтаря многократно в продължение на седмици или месеци.

И помнете всяко нещо, рано установено, може да бъде победено!

Последвайте ме в социалните платформи:

Facebook and Pinterest

ако искате да допринесете към обществото на родители с деца болни от онко-хематологични заболявания, моля да споделите своят опит като ни изпратите имейл с вашата история тук: blog@smelosarce.com

Източници на информация:
1) https://www.together.bg/4431/zdravni-2-100-000-evro-obrazovatelni-onkologichnite-zabolyavaniya-v-balgariya-simptomi-statistika-i-prichini-
2) https://www.dw.com/bg/българия-е-държавата-с-най-голям-процент-болни-от-рак-на-дебелото-черво-в-ес/a-56441446
3) https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/cancer-in-children
4) https://woman.bg/zdrave/rakut-pri-detsata-mozhe-da-bude-pobeden.66004.html


    What is 6 + 9


    Предишна Някои неща, които можете да направите, когато не знаете какво точно да направите
    Микс от подходящи храни при химиотерапия Следваща <strong>Храни по време на химиотерапия</strong>