Безплатни материали
Loading . . .
Някои неща, които можете да направите, когато не знаете какво точно да направите

Някои неща, които можете да направите, когато не знаете какво точно да направите

Преди известно време, след поставяне на диагнозата на моят син, Тумор на Вилмс, светът ни официално се преобърна с главата надолу. Добронамереното ни семейство и приятели ни заобиколиха с духовна подкрепа, молитви и предложения за помощ. Това изключително много ме зарадва, защото ми показа, че сме успяли да създадем кръг от хора, готови да ни помогнат в най-голямата ни криза! Оказва се обаче, че все пак има хора около нас, които в такъв момент наистина не знаят какво да правят. Затова реших да посветя този пост на тях, на тези които имат желание, но се чувстват несигурни в това как да го изпълнят. Нека този пост бъде посветен на всички хора, семейства и познати, които могат да подкрепят своето близко семейство или болен!

Хората често казват неща от сорта на: „Мислите и молитвите ми са с теб“. Те също така казват и „Кажете ми, ако имате нужда от нещо“.

Много често, човекът сблъскал се с такъв тип здравословна криза, няма никаква идея от какво се нуждае. И ако малко повече прилича на мен като характер, дори и да знае, то той/тя никога няма да сподели на глас своята нужда.

Няма имунизирани хора срещу сблъсъците на живота като смърт на близък, развод, болест, загуба на работа, семейна травма и много други. Разлика от това не правят и тези, на които толкова силно държим! Много хора се чувстват просто безпомощни пред лицето на личната им криза. Предлагайте своята подкрепа, молитви и любов, но ето и няколко други чисто практични неща, които можете да направите, за да помогнете на семейство в трудна ситуация.

  • Осигурете някои дребни необходимости, без които знаете, че просто не може

Занесете някои хранителни продукти, особено стоки от първа необходимост! Такива продукти са хляб, кус-кус (по време на химиотерапията децата предпочитат да ядат предимно варива от сорта на кус-кус), кисело мляко, сирене, прах за пране, тоалетна хартия, носни и мокри кърпички или плодове (ябълки, банани и круши)!

  • Сгответе им храна

Ако нямате време – поръчайте нещо прясно сготвено за човека, който е останал да чака семейството си сам в къщи или ако е в настроение го поканете на една бърза вечеря или хапване някъде на крак.

  • Направете им списък с всички опции за онлайн пазаруване

Често пъти майките лекуват децата си в болници в други градове и попадайки там в отделението, те нямат възможност да оставят детето си само и тепърва да разучават, къде се намират, както и най-близките до тях магазини. (Все пак това може би било полезна информация за следваща моя статия…) Изгответе им списък или помогнете с откриването на най-близък хранителен магазин и възможности за изхранване по време на престоя им в болницата. 

  • Помощ в почистването на къщата

Тъй като майките, прекарват по-голямото си време в болницата, те може и да нямат нужното време за поддържане на нужната чистота в къщи. От опит знам, че помощта в пускането на прахосмукачка, пералня, сушилня и почистване на банята не е никак излишно! Това са едни от последните неща, които семейството със здравословен проблем прави и то го прави единствено в моментите, когато детето спи непробудно! Вие бихте могли да комбинирате някои от тези задължения с посещаване на здравите членове от семейството, защото и те също имат нужда от емоционална подкрепа и комуникация с приятни хора.

  • Грижа за здравите деца на семейството

В случай, че семейството има други деца, предложете да прекарате някакво време с тях. Може да ги изведете на разходка в парка, да гледате филм в къщи, или да им купите сладолед и просто да поиграете с тях! Това е вид терапия и за здравите деца, които със сигурност усещат стреса от напрежението в къщи и много от нещата, на които стават директни свидетели изглеждат страшни и необясними.

  • Помогнете с организацията 

По време на лечението, ще има много документи, които ще трябва да се пазят, сканират и изпращат. Ако знаете някоя добра програма, която да им помогне с всичко това и то тя да бъде лесно достъпна през телефона им, то това би било от огромна помощ. Предложете им начини за структуриране на битовите разходи и плащането на сметки. Синхронизирайте им плащанията на едно място и помогнете със сметките, които могат да се приспадат автоматично, за да не се озоват в лоша и неочаквана ситуация, когато се приберат в къщи след дълъг престой в болницата. 

  • Изслушвайте ги

Или не. Това вероятно е едно от най-трудните неща за правене. Понякога ще им се иска да говорят, да плачат, да споделят нещо и имат нужда просто от някой, който да ги изслуша, а в други случаи ще отказват всякакъв вид комуникация с външният свят. Те ще бъдат изморени от цялото това говорене, но знайте, че никой не иска да се чувства сам в болката си. Бъдете там за всичко, от което имат нужда.

  • Не се обиждайте

Като цяло, никога не спирайте да показвате, че ви е грижа. Всеки един разговор в социалните медии, изпращането на снимки, клипчета, усмивка, или телефонно обаждане, е ценен. Просто не се разстройвайте, ако не получите отговор. Знайте, че те със сигурност са видяли и оценили милите ви думи. Изпратете ги отново и в друг ден. Никога не знаете дали това няма да бъде денят, в който най-много се нуждаят от тях.

И накрая, запомнете едно нещо: всичко, което правите от искрена грижа и доброта, никога не е грешно. Да правиш нещо винаги е по-добре от това да не правиш нищо.

Последвайте ме в социалните платформи:

Facebook and Pinterest

A ако искате да допринесете към обществото на родители с деца болни от онко-хематологични заболявания, моля да споделите своят опит като ни изпратите имейл с вашата история тук: blog@smelosarce.com


    What is 8 + 8


    Предишна Някои неща, които трябва да споделя на родителите, които  скоро са разбрали, че детето им е онкоболно
    Превантивни мерки за детски рак Следваща <strong>Превантивни мерки за навременно откриване на детско онкохематологично заболяване</strong>