Напълно в духа на коледните пости, реших да изкарам една полезна тема свързана с храненето по време на лечение.
Интересен е факта, че всяка една религия по света има официално обявени ПОСТИ изразени в дни и периоди от годината. Огромна част от хората не осъзнават телесните и духовни ползи от постенето. С тази статия не целя да ви убеждавам в някоя религия, а напротив да обясня ползите, които човек може да натрупа по време на пост и лекотата на душата в края му.
За себе си мога да кажа, че за втора година полагам поста си като благодарност за това, че семейството ми успя да излезе от най-трудния момент по възможно най-добрия начин. Поста ми е от благодарност за това, че всички сме здрави и се чувстваме добре. Че имаме възможност да се наслаждаваме спокойно на дните си и да се радваме на споделените ни моменти! По време на миналогодишният си пост, се чувствах леко и възвисено. Успях да освободя душата и да забелязвам малките и дребни неща, които допринасят за битието ни. Надявам се и този път да се почувствам по този начин. Но стига толкова за мен. Сега искам да свържа коледният пост с ползите, които може да допринесе за боледуващи деца и възрастни.
- Да постим или да не постим?
Главната причина да се пренебрегват официално обявените пости е невежеството на хората. Голяма част от тях не са наясно със смисъла на постите, а именно ползите, които допринасят за тялото и за душата. По време на пост, човекът винаги трябва да търси и влага собствено значение. Често постът е по-скоро обет, който душата сключва със себе си за въздържание от нещо любимо – продукт, навик, желание с цел да му се случи нещо хубаво – близък да оздравее или той да успее и да пребъде в начинанието си…Най-просто казано, постът може да се разчете и с изречението „Дай, за да ти се даде“.
Тук не търсете единствено и само религиозното задължение, а по -скоро вътрешният мир и спокойствие, което човек получава в следствие на него. Точно тогава човек осъзнато е направил избора си за постене, с усещането и вярата, че това ще го издигне и ще му помогне, във всеки един аспект от живота му.
За да се спазват този тип обичаи, средата на обкръжение има най-голямо значение. Това е нагласата, която се създава в семейната среда и се предава от поколение на поколение. Тогава, когато един човек види ефекта от него и спази ритуала, заедно с цялото си семейство, то тогава смисъла на поста изобщо не се подлага на никакво съмнение. Той просто става част от идентичността.
Важно е да се отбележи, че независимо от типа пост – религиозен или личен, който сте решили да спазвате, има някои особености, които трябва да се вземат под внимание.
- Как да постим?
Позволявам си да копирам нещо изключително полезно от сайта на pravoslavieto.com, а именно: „"Не можеш да постиш цялата св. Четиридесетница, защото си болен? Пости поне минималния брой дни, които позволява здравето ти" - говори св. Василий Велики.
“
Постът цели единствено послушание и дисциплина. Той не е самоцел, а средство към целта. Затова е написано, че децата не могат да постят, особено, когато са слаби и болни, аз смятам, че така е и редно! Те наистина не могат да постят цели 40 дни, но минимума, който може да се приложи при тях е два дена от седмицата, според православната вяра – сряда и петък. Това разграничаване в дните аз възприемам по-скоро като пълноценно и здравословно хранене, тъй като всеки един педиатър и детски специалист е на мнение, че децата могат да ядат всичко, но в ограничено количество и с мярка. Ние го спазваме и за нашето семейство, не е никакъв проблем два пъти в седмицата сряда и петък, децата да не консумират месни и млечни продукти. Нашите деца не се противят и дори обсъждаме плодовете, зеленчуците и самите ястия, предварително, за да бъдат всички доволни от седмичното меню.
- Постенето и раковите заболявания
През 2022г. е направено проучване от Кокинопулу и колектив относно връзката между риска от рак и постенето в православната църква.Проучването главно е съсредоточено върху консумацията на фибри, зеленчуци, плодове и червено месо. „Изследователите установяват, че този начин на хранене не вреди на човешкото здраве, а дори съвпада с препоръките на Глобалния център за изследвания върху рака. Според учените постите намаляват вероятността за развитие на рак дебелото черво.“(Медиа.Фрамар.Бг)
Освен това се оказва, че според редица направени изследвания единствено признатата антиракова диета e растителната диета. През 2015 г., след преглед на 800 научни изследвания, Международната агенция за изследване на рака (IARC) на Световната здравна организация класифицира червеното месо като канцероген от група 2А, което означава, че има ограничени доказателства, показващи, че то вероятно причинява рак. Най-високият риск за причиняване на рак е за колоректален, но също така се съобщава за връзки между консумацията на червено месо и преработено месо и рак на панкреаса и рак на простатата. Друг мета-анализ свързва увеличената консумация на червено месо и преработено месо с рак на дебелото черво, хранопровода, черния дроб, белия дроб и панкреаса.
Част от изследванията на Международната агенция за изследване на рака (IARC) са посветени на аминокислините и по точно на метионина. Доказано е, че раковите клетки като тези на рак на дебелото черво, гърдата, яйчниците, меланома и дори левкемия, са зависими от него. Метионинът е една от деветте основни аминокиселини, които не могат да бъдат произведени от тялото. Тази аминокиселина произлиза от храната, като с най-високи показатели се оказва, че са животинските храни. За да лишите раковите клетки от метионин и да контролирате растежа на рака е добре да ограничите животинските храни. Като цяло плодовете съдържат малко или почти никакъв метионин. Зеленчуците, ядките и пълнозърнестите храни имат малки количества метионин. Най-високият източник на метионин в растителното царство е бобът, но животинските храни съдържат в пъти повече.
Тези дни случайно попаднах на блога на Крис Уорк. Той е един от оцелелите пациенти, диагностицирани с рак на дебелото черво в стадий IIIc. Диагнозата му е поставена през 2003 г., когато е бил на 26 години. След операцията, той се отказва от последващата химиотерапия и решава да използва растителната храна и естествени терапии, за да се излекува от коварната болест. Той започва да споделя историята си през 2010 г. с мисията да вдъхнови хората да поемат контрол върху здравето си и да обърнат болестта, като радикално променят диетата и начина си на живот. Ако желаете да се запознаете в детайли с неговата история, можете да последвате блога му тук или да закупите неговата книга „Chris Beat Cancer: A Comprehensive Plan for Healing Naturally“, публикувана от Hay House. Превръща се в национален бестселър, класиран от USA Today, The Wall Street Journal, Publishers Weekly и Amazon.
Постите навсякъде са приемани като универсално средство за постигане на хармония между душата, ума и тялото. Те са идеален начин човек да подобри качеството си на живот, като постигне добро здраве, спокоен ум и по-висока духовност.
Пожелавам ви леки и приятни пости, както мир и любов в сърцето и душата!