Безплатни материали
Loading . . .
Как да помогнем на другото ни дете да премине през болестта на братчето/сестричето си?

Как да помогнем на другото ни дете да премине през болестта на братчето/сестричето си?

Да бъдеш братче или сестриче на дете болно от рядка болест, не е никак лесно. Грижите и вниманието, които се полагат към болното дете често карат здравото дете да се чувства излишно и не толкова значимo за семейството. Всички знаем, че е от съществено значение, децата да се чувстват еднакво важни и обичани от възрастните, затова с удоволствие искам да предложа няколко идеи за лесно преминаване на здравото ни дете през болестта на болното.

1) Говорете 

Разговаряйте с детето си за трудностите, които предстоят у дома. Обяснете, че времената, които се задават ще бъдат трудни, както за него/нея така и за цялото ви семейство. Изяснете му, че за да се стабилизира болното му братче/сестриче, ще се наложи да отсъствате дълго от вкъщи и ще се виждате предимно по камерата на телефона. Влезте в детайли и обяснете част от манипулациите, които детето ще вижда, в къщи. Ако вече сте наясно с етапите на лечение на другото си дете, седнете и спокойно разкажете за тях. 

2) Осигурете внимание на здравото си дете чрез вашите близки и роднини

Това е една от най-трудните части за цялото семейство. Топлотата и добротата, която родителите предават на своите деца, не може да бъде заменена с тази идваща от заобикалящите ви хора, но все пак те могат да бъдат бумеранга, който ще балансира емоционално детето ви, както и удобно бягство от реалността за него в иначе напрегнатите за вас моменти. Те ще бъдат онези, които ще разхождат и развличат детето ви в най-тежките мигове. 

3) Подбирайте внимателно думите си

Не коментирайте с децата си най-лошият сценарий, дори не го споменавайте нито изричайте на глас. Не вменявайте своите страхове в детската им психика. Не ги разтройвайте допълнително, достатъчно трудно ще ви бъде по пътя на болестта, затова дискутирайте заедно общи цели и стремежи, които ще постигате заедно след нея. Какво ще правите заедно като семейство, когато всичко това отмине. Обсъждайте го в детайли и се опитайте да го визуализирате в съзнанието на децата си. Така те ще могат да се занимават с позитивни мисли и стремежи през цялото това време. Тема за разговор може да бъде бъдеща почивка с детски атракции, или как ще научите някой да кара колело/скейтборд или пък да плува. Обрисувайте всяко едно действие с разноцветни цветове и предмети, накарайте ги да се забавляват във своето съзнание.

4) Уверете здравото си дете, че то няма да бъде изоставено или забравено, докато сте в болницата с болното му братче

Убедете го, че през цялото ви отсъствие, сте му подсигурили весели моменти и игри с вашите баба и дядо или друг ваш близък. Обяснете му необходимостта ви да бъдете в болницата с другото си дете. Обещайте му, че през цялото това време, то винаги ще може да се свързва с вас през телефона на вашите близки, за да бъде спокойно.

5) Прегръщайте здравото си дете винаги и по всяко време

6) Подсигурете си време само със здравото дете

Направете си визуална организация за дните, в които ще си бъдете цялото семейство в къщи. Изработете си ярък план график, поставен на видно място в къщата, в който ще нарисувате моменти, прекарани с децата си по различно време на различно място из къщата.

От изключително значение е и двете деца да прекарват отделно време с вас, за да не се чувстват пренебрегнати или изолирани. По този начин здравото ви дете ще бъде спокойно и уверено, че наистина е значимо и важно! Така то ще бъде сигурно, че ще може да сподели определено време само с вас и че ще можете да правите важните за него неща заедно!

7) Оставете здравите деца да говорят и да ви задават всякакъв вид въпроси и ги въвлечете в оздравителният процес

Винаги, абсолютно винаги, отговаряйте на зададените от детето ви въпроси. Успокоявайте го с усмивка и милувка и го уверявайте, че накрая всичко ще се нареди по най-добрият за вас начин. Бъдете винаги усмихнати и спокойни около децата си. Въвличайте здравото си дете във възстановяването на болното. Поискайте да му помага и да го подкрепя в трудните моменти и знайте, че той винаги ще бъде там за да ви помага. Като цяло децата преди всичко искат да се чувстват големи и полезни и това е вашият момент да покажете на детето си, колко голямо е станало и колко добре се справя с новите си задължения.

В заключение

Вие познавате децата си най-добре от всички! Вие сте тези, които решават дали да заведат детето си в болницата на болното му братче или не. Никой не може да ви каже “правилното” нещо, което трябва да направите. Но ето тук идва най-важният момент за всички нас, трябва да бъдем изключително внимателни относно всяко малко нещо, което казваме и начина по който реагираме, в различните фази на лечение, както и как ще включим здравите си деца в това семейно преживяване. Защото тази болест е едно голямо семейно преживяване.


    What is 8 + 2


    Детско болнично лечение българия Предишна <strong>Диагноза Тумор на Вилмс</strong>
    Йоан и Давид в локвата Следваща <strong>Как да се преборим с жегата през лятото, докато детето ни е на лечение или в ремисия?</strong>