Безплатни материали
Loading . . .
Поддържане на здравето на вашето детето по време на ремисия

Поддържане на здравето на вашето детето по време на ремисия

РЕМИСИЯ!!!!

Няма по-щастлива дума от тази! Всеки човек в нашите обувки мечтае да чуе само това – РЕМИСИЯ! УРА!

Но какво всъщност означава това?

Най-просто казано, това всъщност е периодът от време, в който се твърди, че ракът е овладян. Ремисиите могат да бъдат няколко вида:

  • „Частични“ – това означава, че пациента отговаря добре на лечението и като цяло се повлиява от него
  • „Пълни“ – Това означава, че ракът е изчезнал и докторите не засичат ракови клетки в тялото на пациента
  • „Излекуван“ – Това е когато пациентът е бил в пълна ремисия от няколко години.

Вярвам, че и вие като мен желаете да достигнете до последният стадий излекуван, затова ви пожелавам успех, постоянство и упоритост в битката на детето ви!

Знайте, че веднъж достигнали, която и да е фаза на ремисия, детето ви ще започне да се чувства по-добре, ще бъде по-весело и със сигурност ще си възвърне своя апетит! Като цяло вие и вашето семейство ще започнете да се чувствате по-спокойни и ще възвърнете желанието си за щастлив и сплотен живот.

Какви медицински процедури следват при достигане на пълна ремисия?

Преди всичко, искам да кажа, че последващото наглеждане на вашето дете, би могло да бъде различно от наглеждането на друго дете с онкологично заболяване. При всички тези заболявания се следва определен протокол за лечение и наглеждане. Бъдете сигурни, че онкологът на вашето дете ще препоръча график за последващи грижи, който ще включва медицински прегледи, кръвни и образни изследвания, съобразно протокола на лечение. 

При Йони изследванията за наглеждане включват – кръв, урина (два вида), рентген, ехограф, ЯМР през определен период от време. 

Съветът ми е да се придържате строго към този график на наглеждане, дори ако детето ви изглежда напълно добре и няма никакви симптоми. Това внимателно наблюдение е най-добрият начин да откриете и лекувате всякакви възможни проблеми – независимо дали са свързани с рака или късните ефекти от лечението – възможно най-рано.

Имайте предвид, че и след определен период на време, онкологът на детето ще предложи и премахване на хемопорта на детето, но знайте, че за да се премине за тази процедура, те ще изчакат определен период от време за достигане на задоволителни резултати от извършените изследвания, освен ако не се възпали и премахне преждевременно.

Когато децата пораснат и започнат сами да управляват медицинските си грижи, осигурете им копия от всичките им медицински досиета, за да могат да продължат планираните си последващи посещения.

Как да проверявам здравето на детето си?

Говорете с него и му задавайте конкретни въпроси относно здравното му състояние. Въпреки крехката си възраст (към момента на тази статия, той е на 3 години), Йоан успява много добре да ме предупреди и алармира, когато се почувства неразположен или стартира някой вирус. Дългият ни болничен престой и непрестанните ми обяснения относно неразположенията и начина на лечение, успя да го превърне в по-внимателен към себе си, както и му спомогна в анализа и обясненията му кога какво усеща и изпитва. Просто слушайте, гледайте и вниквайте в думите и движенията на детето си. Помолете детето си да ви споделя винаги, когато не се чувства добре или нещо просто не изглежда наред.

Добре е да знаете, че понякога децата в ремисия често казват със закъснение на родителите си, неразположенията си и че не се чувстват добре. Това се случва от страх, че ракът се е върнал. Ако се случва това с вас, успокойте детето си, че повечето деца в ремисия се страхуват точно като тях, но въпреки огромният им страх, болестта остава назад и в крайна сметка те са излекувани. Уверете го, че е нормално от време на време да се разболява от вируси, настинки и да има пристъпи на неразположение. Всички минават през това, но все пак бъдете бдителни и ако се продължи дълго време някоя болест се консултирайте и с вашият онколог.

Защо здравословното хранене е важно?

Сега, когато апетитът на вашето дете се възвръща и много от неприятните странични ефекти от лечението намаляват, важно е да превърнете здравословното хранене в приоритет. Една добре балансирана диета може да помогне на детето ви да възвърне силата си и да поправи увреждането на тъканите, причинено от химиотерапия, лъчелеченията или и двете.

Имайте предвид тези съвети:

  • Стремете се към поне пет порции плодове и зеленчуци дневно, от всякакъв вид и цвят.
  • Изберете висококачествени протеини, като постно месо, риба, ядки и яйца.
  • Изберете храни, богати на фибри, като пълнозърнести тестени изделия, хляб, зърнени храни и ориз.
  • Намалете мазнините, като преминете към нискомаслено мляко и кисело мляко и по-възможност консумирайте повече печени храни на скара, отколкото пържени.
  • Избягвайте преработени храни, които могат да бъдат пълни със сол, мазнини и химически консерванти.
  • Предлагайте много вода и сведете газираните напитки до минимум.

Ако не сте сигурни откъде да започнете, помолете Вашия лекар да Ви свърже с диетолог, който може да Ви помогне да разработите план за семейно хранене, който да работи за всички.

Може ли детето ми да спортува?

Тук всеки лекар би ви посъветвал, детето ви лека по лека да се завърне към своят начин на живот преди рака, но имайте предвид, че спрямо вашата болест би могло да има и някакви ограничения. Например, при нашето дете и след разговор с детски нефролог, ни предупредиха да пазим по всячески начин здравия му бъбрек. Част от съветите, които се стремим да спазваме са плуване само в топло време, избягване на всякакъв контактен спорт, ограничено скачане по детски центрове и площадки. Да го пазим до колкото можем от свободно падане и удар, винаги да бъде с колан, независимо в какво превозно средство е. 

Безопасно ли е излагането на слънце?

Ако трябва да бъда напълно откровена, миналото лято въпреки ремисията на Йоан, не се реших да го заведа на лятна почивка. Според мен няма нищо по хубаво от слънцето, но нека излагането на детето в началото да бъде за кратки периоди — в точното време (следобедно време или ранна утрин) и задължително с правилната защита. Когато е на слънце, детето ви трябва да използва слънцезащитен крем с SPF най-малко 30, но аз така и не измених с мазането на детето с 50 фактор. Възползвайте се от предстоящите промоции за слънцезащитни кремове и си вземете няколко, за да може да си ги разпределите по чанти, коли и джобове на връхни дрехи.

Бъдете убедени, че ако имате по-голямо дете и то иска да хване бързо тен, солариумите са най-лошата идея, до която може да прибегне! Те трябва да се избягват, тъй като могат да причинят увреждане на кожата, което в крайна сметка може да доведе до рак. За по-големите деца е особено важно да се научат как да проверяват собствената си кожа за новообразувания или бенки, които изглеждат различни по цвят, форма или размер.

Бъдете ПОЗИТИВНИ!

Знайте, че проведенета битка с рака от вашето дете е нещо голямо и важно. Независимо от възрастта си, детето ви осъзнава какво се е случило и вече знае, че от тук нататък нещата могат да се променят за миг и вече да не е същото. След тази битка, често повечето деца се връщат към своите приятели и дейности, по-щастливи от преди. Бъдете убедени, че и те като вас, вече ще знаят, че не всичко е даденост.

Понякога страхът от връщането на рака може да се прокрадне във вашите мисли или да пропълзи в мислите или сънищата на вашето дете. Това безпокойство не е необичайно. Ако откриете, че това се случва, опитайте да пресъздадете положителни образи, моменти и спомени на детето, може да продължите с дълбоко дишане и всички останали инструменти, които сте научили в хода на болестта. Не забравяйте, че вие и вашето семейство сте преминали успешно през цялото лечение и продължавате напред заедно. Ако вие или вашето дете се борите с притеснения, попитайте вашият личен лекар за получаване на помощ от консултант или просто се свържете с мен, за да си поговорим и споделим опит една с друга!

Последвайте ме в социалните платформи:

Facebook and Pinterest

A ако искате да допринесете към обществото на родители с деца болни от онко-хематологични заболявания, моля да споделите своят опит като ни изпратите имейл с вашата история тук: blog@smelosarce.com


    What is 3 + 7


    Дълъг престой в болницата Предишна Какво да сложа в багажа си при дълъг болничен престой с дете
    Детско болнично лечение българия Следваща <strong>Диагноза Тумор на Вилмс</strong>